Литгенроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Литгенроде
Дел во Остервик
Литгенроде is located in Германија
Литгенроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 169 м
Население 728  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Литгенроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Литгенроде во рамките на округот Харц
Координати 51°58′2″N 10°39′59″E / 51.96722° СГШ; 10.66639° ИГД / 51.96722; 10.66639Координати: 51°58′2″N 10°39′59″E / 51.96722° СГШ; 10.66639° ИГД / 51.96722; 10.66639

Литгенроде (германски: Lüttgenrode) е село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Остервик.