Лигни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лигни
Карипска корална лигна (Sepioteuthis sepioidea)
Научна класификација
Вклучени групи
Myopsida
Oegopsida d'Orbigny, 1845
Bathyteuthida
Исклучени група
Spirulida?

Лигни (науч. Teuthida, погрешно: лигњи) или каламари[1][2]ред главонози мекотели. Имаат 8 кратки и 2 подолги пипала, сите со смукалки на нив. Длабоководните видови имаат блескави точки на нивната кожа. Најголемиот вид — колосалната лигна, достигнува должина до 14 м. Ја зграпчуваат жртвата со долгите пипала. Потоа ја вовлекуваат во нивните кратки пипала, кои цврсто ја држат додека не ја изедат. Имаат одличен вид. Тоа им помага успешно да ловат. Кога се нападнати, тие исфрлаат облак од материја, слична на мастило, за да го збунат напаѓачот.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „каламар“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „каламар“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Tanabe, K.; Hikida, Y.; Iba, Y. (2006). „Two Coleoid Jaws from the Upper Cretaceous of Hokkaido, Japan“. Journal of Paleontology. 80 (1): 138–145. doi:10.1666/0022 – 3360(2006)080[0138:TCJFTU]2.0.CO;2 Проверете ја вредноста |doi= (help).
  4. „лигна“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]