Либштет

Координати: 51°2′47″N 11°24′34″E / 51.04639° СГШ; 11.40944° ИГД / 51.04639; 11.40944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либштет
Место во Илмтал-Вински Пат
Црква во Либштет
Црква во Либштет
Црква во Либштет
Либштет во рамките на Германија
Либштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 8,87 км2
Надм. височина 250 м
Население 414  (31 декември 2012)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036462
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°2′47″N 11°24′34″E / 51.04639° СГШ; 11.40944° ИГД / 51.04639; 11.40944

Либштет (германски: Liebstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.