Леј Шенг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леј Шенг
Медали
Натпреварувач за Народна Република Кина НР Кина
Мечување во машка конкуренција
Олимписки игри
Златен медал - прво место Лондон 2012 Флорет
Светско првенство
Златен медал - прво место Париз 2010 Флорет (екипно)
Златен медал - прво место Катанија 2011 Флорет (екипно)
Сребрен медал – второ место Париз 2010 Флорет
Бронзен медал – трето место Торино 2006 Флорет
Бронзен медал – трето место Санкт Петербург 2007 Флорет
Универзијада
Златен медал - прво место Шенџен 2011 Флорет (екипно)
Сребрен медал – второ место Шенџен 2011 Флорет

Леј Шенг (кин. 雷聲, пинјин: Léi Shēng; р. 7 март 1984) е кинески мечувалец - олимписки медалист.

Леј освоил бронзен медал на светското првенство во 2006 откако изгубил 15-10 од Петер Јопих во полуфиналето. Се натпреварувал и на ЛОИ 2008 во Пекинг[1]. На олимпијадата во 2012, го освоил златниот медал за флорет во поединечна конкуренција со 15-13.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Олимписки резултати Архивирано на 11 мај 2010 г. (англиски)
  2. „Олимписки игри 2012: Леј Шенг од кина го освои златниот медал со неуспехот на Европејците“. Посетено на 4 август 2012. (англиски)