Петер Јопих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петер Јопих
Медали
Натпреварувач за  Германија
Мечувалство во машка конкуренција
Светско првенство
Златен медал - прво место Хавана 2003 Флорет
Златен медал - прво место Торино 2006 Флорет
Сребрен медал – второ место Торино 2006 Флорет - екипно
Златен медал - прво место Санкт Петербург 2007 Флорет
Сребрен медал – второ место Санкт Петербург 2007 Флорет - екипно
Бронзен медал – трето место Анталија 2009 Флорет - мажи
Сребрен медал – второ место Анталија 2009 Флорет - мажи, екипно
Златен медал - прво место Париз 2010 Флорет - мажи
Петер Јопих

Петер Јопих (герм. Peter Joppich, р. 21 декември 1982, Кобленц[1]) е германски мечувалец во дисциплината флорет и повеќекратен светски шампион.

Јопих има освоено три златни медали на светските првенства: во 2003, во 2006 (против Андреа Балдини со 15-14) и во 2007 (повторно против Балдини, со 15-9).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Профил на Петер Јопих - Меѓународна мечувалска федерација (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]