Петер Јопих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Јопих
Медали
Натпреварувач за  Германија
Мечувалство во машка конкуренција
Светско првенство
Злато Хавана 2003
Флорет
Злато Торино 2006
Флорет
Сребро Торино 2006
Флорет - екипно
Злато Санкт Петербург 2007
Флорет
Сребро Санкт Петербург 2007
Флорет - екипно
Бронза Анталија 2009
Флорет - мажи
Сребро Анталија 2009
Флорет - мажи, екипно
Злато Париз 2010
Флорет - мажи

Петер Јопих (герм. Peter Joppich, р. 21 декември 1982, Кобленц[1]) е германски мечувалец во дисциплината флорет и повеќекратен светски шампион.

Јопих има освоено три златни медали на светските првенства: во 2003, во 2006 (против Андреа Балдини со 15-14) и во 2007 (повторно против Балдини, со 15-9).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Профил на Петер Јопих - Меѓународна мечувалска федерација (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]