Лескоечки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лескоечки манастир
Поглед на конакот
Информации
Целосно имеЛескоечки манастир
Други имињаМанастир „Свети Наум Охридски“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Наум Охридски
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Наум Охридски“
Личности
Место
Местово близина на Лескоец, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°8′31.72″N 20°50′25.51″E / 41.1421444° СГШ; 20.8404194° ИГД / 41.1421444; 20.8404194Координати: 41°8′31.72″N 20°50′25.51″E / 41.1421444° СГШ; 20.8404194° ИГД / 41.1421444; 20.8404194
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Седма охридска парохија)

Лескоечки манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Лескоец.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, конак и трпезарија.

Црква „Свети Наум Охридски“[уреди | уреди извор]

Црквата најпрвин била подигната како параклис, а подоцна истата била издигната како црква.

Конаци[уреди | уреди извор]

Во црквата во тек се изградба на конаци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]