Лесичово

Координати: 42°21′00″N 24°07′00″E / 42.35° СГШ; 24.116667° ИГД / 42.35; 24.116667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесичово
Лесичово
град
Црквата „Свети Димитар“ во Лесичово
Црквата „Свети Димитар“ во Лесичово
Лесичово is located in Бугарија
Лесичово
Лесичово
Местоположба на Лесичово во Бугарија
Координати: 42°21′00″N 24°07′00″E / 42.35° СГШ; 24.116667° ИГД / 42.35; 24.116667
ЗемјаБугарија
ОбластПазарџик
ОпштинаЛесичово
Управа
 • ГрадоначалникСерјожа Лазаров (ССД, БЗНС)
Површина
 • Вкупна59,463 км2 (22,959 ми2)
Надм. вис.&10000000000000294000000294 м
Население (2022)
 • Вкупно795
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4463
Повик. бр.+359 03517
Мреж. местоlesichovo.bg

Лесѝчово (бугарски: Лесичово) — село во Јужна Бугарија, административен центар на Општина Лесичово во Пазарџичката Oбласт. Има население од околу 795 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Лесичово се наоѓа меѓу крајните падини на Ихтиманска и С’штинска Средна Гора, во долината на реката Тополница. Селото е оддалечено на 29 км од регионалниот центар Пазарџик и на 89 км од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Лесичово учествувало во Априлското востание во 1876 година (тука познато едноставно како Буната), кога практично целото село заедно со колите, покуќнината и добитокот се преместило на врвот Елеџик. Востаниците биле скршени од Турците на 1 мај 1876 година и биле убиени 50-тина Лесичовци, а повеќето куќи во селото биле ограбени и изгорени.

Во 1983 година селото станало општински центар, вклучувајќи вкупно седум села.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]