Ленсоис-Марањенсис (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленсоис-Марањенсис Национален парк
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Lencois Maranhenses 7.jpg
Лагуна во Националниот парк
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
МестоСевероисток Марањао, Бразил
КоординатиКоординати: 02°32′S 43°07′W / 2.533° ЈГШ; 43.117° ЗГД / -2.533; -43.117
Површина1550 км2[1]
ОзнакаНационален парк
Воспоставен(а)1981
Управно телоIBAMA

Ленсоис-Марањенсис Национален Парк (португалски:Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses) е национален парк во Бразил, кој се наоѓа во државата Марањао, во североисточен Бразил, источно од Баја де Сао Хозе, помеѓу 02º19'-02º45 'и 42º44'-43º29'W. Тоа е област со ниска, рамна, повремено поплавена земја, прекриена со големи, дискретни песочни дини . Тоа опфаќа грубо 1,500 km2 (580 ми), и покрај обилниот дожд, речиси и да нема вегетација. Областа станала национален парк на 2 јуни, 1981 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Ленсоис-Марањенсис
Панорама на лагуните на  Ленсоис Марањенсис

Составен од големи, бели и длабоки дини, на прв поглед Ленсоис-Марањенсис изгледал како архетипска пустина, но всушност тоа не е вистински. Легнат само надвор од Амазонскиот базен, регионот е предмет на редовна дождовна сезона на почетокот на годината. Дождовите предизвикуваат посебен феномен: свежата вода се собира во долините помеѓу песочните дини и е спречена да се пробие со слој на непропустлива карпа која се наоѓа под песокот. Како резултат на тоа, сините, зелените и црните "лагуни" се опкружени со пустински песок и достигнуваат полн капацитет помеѓу јули и септември.

Лагуните имаат голем број на риби кои пристигнуваат кога лагуните се целосно искористени по јули, кога тие се меѓусебно поврзани со реки како што се Рио Негро. Еден вид на риба, волкот риба или тигарска риба ( Hoplias malabaricus ) останува заспан во кал и влажни подрачја откако поголемиот дел од водата испарува, повторно се појавува во текот на следната дождлива сезона.[2]

Жители[уреди | уреди извор]

Според локалниот фолклор, регионот бил населен со Каете Индијанци, кои се разбудиле еден ден за да го најдат својот град покриен со песок.

Статусот на националниот парк служи само како средство за заштита на екологијата на подрачјето; следствено, многу луѓе живеат во паркот, како што е случајот со соседниот Жерикоакоара. Жителите првенствено работат како рибари за време на дождовната сезона. За време на сувата сезона, многумина заминуваат во соседните региони да работат на мали парцели.

Посети[уреди | уреди извор]

Ленсоис-Марањенсис - зајдисонце на дуните

Се наоѓа на североисточниот брег на државата Марањао од страна на бреговите на реката Прегуисас, паркот ги опфаќа општините Хумберто де Кампос, Примеира Круз, Санта Амаро до Марањао и Бареирињас, последниот служи како главна скокачка точка во заштитениот парк.

Постојат неколку редовни автобуски и камионски патишта помеѓу Бареирињас и Сао Луис, Бразил (главен град на Марањао), растојание од околу 260 км, (160 милји). Исто така постојат воздушни такси од Сао Луис до Бареирињас. Реката Рио Прегуисас го поврзува паркот со Атинс, мал град на јужниот раб на паркот. Најважните пристапни патишта во близина на паркот се BR-135, BR-222, MA-404 и MA-225.

Националниот парк е доста обемен и нема директни пристапни патишта. Поради природата на заштитениот статус на паркот, на повеќето возила не му е дозволен пристап. Влезот во паркот е направен исклучиво од камиони со погон на сите тркала.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Паркот бил прикажан во бразилскиот филм "Куќата на песокот". Кадал Анукал, песна од индиски тамилски јазик филм Ентиран со Рајкант и Ајшварија Раи Бачхан кој исто така бил застрелан таму.[3][4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lençóis Maranhenses Dicas Parque dos Lençóis Maranhenses“. Parquelencois.com.br. Архивирано од изворникот на 2010-01-30. Посетено на 2015-04-17.
  2. „Brazil Dunes - National Geographic Magazine, National Geographic Magazine - NGM.com“. Посетено на 2014-05-31.
  3. „Kollywood in search of exotic locations“. Articles.timesofindia.indiatimes.com. 2010-10-26. Архивирано од изворникот на 2012-11-03. Посетено на 2015-04-17.
  4. „Lençóis Maranhenses National Park – Brazil“. Wherewasitshot.com. 2010-09-28. Архивирано од изворникот на 2014-11-06. Посетено на 2015-04-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]