Ленгенфелд унтерм Штајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленгенфелд унтерм Штајн
Место во Зидајхсфелд
Поглед кон Ленгенфелд
Поглед кон Ленгенфелд
Грб на Ленгенфелд унтерм Штајн
Ленгенфелд унтерм Штајн is located in Германија
Ленгенфелд унтерм Штајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 13,34 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.246  (31 декември 2010)
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976
Повик. бр. 036027
Портал l-u-st.de
Координати 51°12′53″N 10°13′18″E / 51.21472° СГШ; 10.22167° ИГД / 51.21472; 10.22167Координати: 51°12′53″N 10°13′18″E / 51.21472° СГШ; 10.22167° ИГД / 51.21472; 10.22167

Ленгенфелд унтерм Штајн (германски: Lengenfeld unterm Stein; или уште наречена Ленгенфелд/Штајн) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 година е дел од општината Зидајхсфелд.