Левијатан (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насловна страница на книгата, дело на Абрахам Бос во соработка со Хобс

Левијатан“ е политичко-филозофско дело на англискиот материјалист Томас Хобс, објавен во 1651 година.[1] Станува збор за митското суштество левијатан кој има хебрејско потекло и значи „морска неман“, „голем брод“ или „силен човек“.

Кај Хобс, левијатан е суверена државна власт (за него најдобра форма е апсолутна монархијата), која е потребна за да се присилат луѓето на своите обврски.[2] Затоа луѓето склучуваат договори за „својата моќ и сила од еден човек да се пренесе на еден човек или на неколку луѓе“, и така што создадат државна заедница. Инаку, луѓето би се вратиле во природна состојба во која човекот на човек е волк, ако немало општествен договор на основа на разумните правила да не прават на другиот ништо што не би сакале ним да им го прават.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Политичката филозофија на Томас Хобс“. МК Револуција. април 05 2013. Посетено на 2013-04-16. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
  2. „Hobbes's Moral and Political Philosophy“. Stanford Encyclopedia of Philosophy. (проверено на 11 март 2009)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]