Лањи на Марна

Координати: 48°52′44″N 2°42′27″E / 48.8788° СГШ; 2.7075° ИГД / 48.8788; 2.7075
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лањи на Марна
Lagny-sur-Marne
Местоположба (во црвено) во рамките на предградијата на Париз
Местоположба (во црвено) во рамките на предградијата на Париз
Координати: 48°52′44″N 2°42′27″E / 48.8788° СГШ; 2.7075° ИГД / 48.8788; 2.7075
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманСена и Марна
ОкругТорси
КантонЛањи на Марна
Општ. заедницаМарна и Гондоар
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Патрис Пањи
Површина15,72 км2 (221 ми2)
Население (2006)220.340
 • Густина36/км2 (92/ми2)
INSEE/Пошт. бр.77243 / 77400
Надм. висина37 м
(прос. 44 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Лањи на Марна (француски: Lagny-sur-Marne) — општина во источните предградија на Париз, Франција. Таа се наоѓа во департманот Сена и Марна во регионот Ил де Франс на 26,1 км од центарот на Париз.