Лајза Коши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајза Коши

Елизабет Коши (родена на 31 март 1996 година). ) [1] е американска глумица, јутјуб личност и комичарка.

Таа глумела како Виолета Адамс во оригиналната телевизиска серија Хулу Фрикиш (од 2016 година до денес). Меѓу другите улоги, таа ја глумела Адеј Волкер во филмот за хорор-комедијата Тајлер Пери: Бу! Глумела како Мадеа Халовин (2016) и Експлозив, во оригиналната серија јутјуб црвено: Бегство од ноќта (2017). Таа е ко-домаќин на телевизиската серија на MTV Тотал Риквест Лајф и планирала да соработува со серија на јутјуб: Лаjза на повик, која премиерно се извела во 2018 година.

Од февруари 2018 година, главниот јутјуб канал на Лајза имал повеќе од 13 милиони претплатници и 1,5 милијарди прегледи. Таа има добиено две награди „Стрими“ и награда „Тинејџерски избор“.

Кариера[уреди | уреди извор]

Друштвени медиуми[уреди | уреди извор]

Коши започнала со објавување на стрипови на ВАЈН платформа, во 2013 година, под псевдонимот "Лиззза".[2] Кога Вајн бил укинат во 2017 година, Лајза имала повеќе од 5 милиони следбеника.[3] До 2016 година, Лајза станала позната на платформата Јутјуб .[4] Во ноември 2016 година, непосредно пред изборите, Лајза го интервјуирала претседателот Барак Обама на нејзиниот Јутјуб канал за да го охрабри учеството на гласачите.[5][6] Во видеата на Лајза биле претставени „нејзиниот впечатлив израз на лицето, брзото темпо и нејзината посветеност да биде што е можно посмешна“. Некои од нејзините видеа имаат содржат прашања од сериозни проблеми - како што се: анксиозност, притисокот да се вклопат на интернет - така што таа се обидува да ги направи достапни и привлечни за нејзините гледачи. " [7]

Во 2017 година, Лајза станала „ Јутјуб личност“ која најбрзо достигнала 10 милиони претплатника.[8] Заклучно со декември 2017 година, нејзиниот главен Јутјуб канал имал повеќе од 13 милиони претплатника и повеќе од 1,5 милијарди прегледи.[9] Видеото на нејзиниот во просек имал гледаност близу 10 милиони прегледи [10] . Истиот месец, нејзиниот втор канал на Јутјуб имал повеќе од 5 милиони претплатника,[11] имала над 15 милиони следбеника на Инстаграм,[12] повеќе од 11 милиони следбеника на ТикТок,[13] повеќе од 2,8 милиони на Фејсбук [14] и повеќе од 1,8 милиони на Твитер .[15] До август 2017 година, нејзината целосна публика на друштвените медиуми била приближно 45 милиони следбеника.[5][16]

Други активности[уреди | уреди извор]

Лајза го водела и шоуто во живо на доделувањето на наградите Златен глобус во 2017 година, на која имало 2,7 милиони гледачи во живо на Твитер - рекорд за медиумите.[5] Таа исто така била домаќин на серијалот „Секој единствен чекор“ и била „единствениот социјален забавувач избран за промовирање на МТВ Филмски Награди во 2016 година“.[17][18] Таа е една од домаќините на Тотал Риквест Лајв на MTВ, која започнала серија на дневни преноси во живо во октомври 2017 година.[8][19] Таа исто така учествувала како продуцент и програмер на содржини за MTV .[20] Првата „дигитална ѕвезда “ на Лајза била интервјуирана за веб-серијалот за „73 прашања со Вог “.[21]

Лајза соработувала со Гивинг Кис, компанија за производство на накит што вработувала и поддржувала претходно бездомно население.[22] Нејзините реклами за Интернет за Битс Електроникс имале четири пати повеќе гледачи од другите познати личности.[23]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лајза е родена и израсната во Хјустон, Тексас .[24] Таа е половина Индијка и половина припаѓа на белата раса. Нејзините родители се: Јосе Коши, извршен директор за нафта и Џин Керол не Херклер, инструкторка по јога.[25] Таа има две постари сестри.[26][27] Од градинка до петто одделение, таа била сместена во двојна образовна и културна програма, каде научила како течно да зборува шпански.[28] Во 2014 година,откако завршила средно училиште Ламар,[29] Лајзасе запишала на Универзитетот во Хјустон и започнала да студира бизнис-маркетинг.[30]

Во 2015 година, Лајза се преселила во Лос Анџелес .

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Carter, Brooke. „Liza Koshy Net Worth 2018 - How Wealthy is the Social Media Star Now?“. The Gazette Review. Посетено на 23 март 2018.
 2. Spangler, Todd (13 октомври 2016). „Liza Koshy Signs With AwesomenessTV Network – Variety“. Variety.com. Посетено на 23 март 2018.
 3. Carter, Brooke. „Liza Koshy Snapchat Username & Snapcode“. The Gazette Review. Посетено на 23 март 2018.
 4. Matta, Madonna (20 јануари 2016). „Best YouTube To Watch — Teen Vogue's Top 10 YouTubers to Watch in 2016“. Teen Vogue. Посетено на 23 март 2018.
 5. 5,0 5,1 5,2 Desk, TV News (2 август 2017). „Social Media Superstar Liza Koshy Signs First-Look Development Deal with MTV“. Broadwayworld.com. Посетено на 23 март 2018.
 6. „Barack Obama Interviews Liza Koshy“. YouTube. 5 ноември 2016. Посетено на 23 март 2018.
 7. Your pocket guide to the 2017 Streamy Award winners - Memeburn
 8. 8,0 8,1 „MTV's 'TRL' Enlists Social Media Star Liza Koshy as Host (Exclusive)“. Hollywood Reporter. 2 август 2017. Посетено на 23 март 2018.
 9. „Liza Koshy“. YouTube. Посетено на 23 март 2018.
 10. „Liza Koshy YouTube Channel Analytics / Stats - VideoAmigo - Rise Above Your Rivals“. VideoAmigo. 10 октомври 2017. Посетено на 23 март 2018.
 11. „Liza Koshy Too“. YouTube. Посетено на 23 март 2018.
 12. „Liza Koshy (@lizakoshy) • Instagram photos and videos“. Instagram.com. Посетено на 23 март 2018.
 13. Un top signé François (23 декември 2017). „Top 10 des plus gros comptes Musical.ly du monde, l'appli préférée des collégiens“. Topito. Посетено на 23 март 2018.
 14. „Liza Koshy - Home“. Facebook. Посетено на 23 март 2018.
 15. account, Liza KoshyVerified. „Liza Koshy (@lizakoshy)“. Twitter. Посетено на 23 март 2018.
 16. „YouTube comes to MTV: Liza Koshy will host its "TRL" revival — Quartz“. Qz.com. 3 август 2017. Посетено на 23 март 2018.
 17. 'FML' Out Next Week: FIRST-EVER Film by Vine Stars (Written, Directed and Starring Vine Stars) – The Hollywood 360“. Thehollywood360.com. Посетено на 23 март 2018.
 18. „Who Is Liza Koshy? Here's Everything You Need To Know About 'Freakish's' Resident Badass“. Decider. Посетено на 23 март 2018.
 19. They Didn't Even Play Any Videos on the New TRL
 20. Pedersen, Erik (2 август 2017). 'TRL' Revival: MTV Sets YouTube Star Liza Koshy As Host Under Overall Deal“. Deadline. Посетено на 23 март 2018.
 21. Weiss, Geoff (16 ноември 2017). „Liza Koshy Becomes First Digital Star To Appear In Vogue's '73 Questions' Series“. Tubefilter. Посетено на 23 март 2018.
 22. L.A.-based company Giving Keys taps YouTube personality Liza Koshy for limited-edition collaboration
 23. Liza Koshy's #BeatsForBosses ad is more popular than other celebrities' - TheCelebrityCafe.com
 24. Hollywood's New Digital Disrupters: 15 Rising Crossover Stars | Hollywood Reporter
 25. Liza Koshy Parents: Meet Her Mom and Dad Jose and Jean Carol - J-14
 26. Liza Koshy: 5 Fast Facts You Need to Know | Heavy.com
 27. A Self-Made Star Shows One Way to Crack the Gen Z Code - WSJ
 28. When People Think You're Mexican ft. Liza Koshy - YouTube
 29. Lamar drill team reigns at dance event - Houston Chronicle
 30. http://thedailycougar.com/2014/11/05/meet-lizzza-an-average-teenager-and-online-sensation/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]