Лауха-Шварцајхе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лауха-Шварцајхе била заедница на општини во округот Залекрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала југозападно од Хале (Зале). Седиштето на заедницата на општини било во Шафштет. Била распуштена во јануари 2008 и нејзините општини-членки биле припоени кон Бад Лаухштет.

Заедницата на општини Лауха-Шварцајхе се состоела од следниве општини:


Координати: 51°23′N 11°47′E / 51.383° N; 11.783° E / 51.383; 11.783