Шафштет (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шафштет (германски: Schafstädt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 17 километри југозападно од Хале (Зале). Од јануари 2008 година е дел од градот Бад Лаухштет.

Координати: 51°23′N 11°46′E / 51.383° СГШ; 11.767° ИГД / 51.383; 11.767