Ландвер (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ландвер
Место во Фреден
Грб на Ландвер
Ландвер is located in Германија
Ландвер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Фреден
Основни податоци
Површина 12,97 км2
Надм. височина 198 м
Население 542  (31 декември 2015)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31087
Повик. бр. 05184
Портал eyershausen-landwehr.de
Координати 51°55′9″N 9°58′37″E / 51.91917° СГШ; 9.97694° ИГД / 51.91917; 9.97694Координати: 51°55′9″N 9°58′37″E / 51.91917° СГШ; 9.97694° ИГД / 51.91917; 9.97694

Ландвер (германски: Landwehr) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Фреден.