Прејди на содржината

Ладно лето педесет и трето

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ладно лето педесет и трето ...“ - советски филм во 1987 година. Во овој филм, Анатолиј Папанов ја играл својата последна улога во филм.

Во 1989 година му биле доделени државните награди на СССР и наградите „Ника“ како најдобар игран филм .

Филмот се случува летото 1953 година, непосредно по апсењето на Лавренти Павлович Берија, неговото отстранување од Централниот комитет на ССПУ и објавувањето на таен циркулар од 2-та Главна управа на Министерството за внатрешни работи на СССР, кој наредил широко распространета конфискација на какви било уметнички слики на ЛП Берија, што се рефлектирало и во филмот. 27 март 1953 година, три недели по смртта на И. В. Сталин, Президиумот на Врховниот совет на СССР го усвоил Указот „За амнестија“. Десетици илјади криминалци се ослободени од логорите. Стапката на криминал во земјата нагло се зголемила [1].

Во оддалечено село на рускиот Север, двајца политички прогонети го елиминираат постоењето: интелигентниот Копалич и повлечената Лузга. Меѓу нив има конфликт поради фактот што Лузга одбивал да работи, а Копалич бил принуден да поднесе двојно оптоварување, и сеедно, мештаните му ја одзеле храната на Лузга. Полицаецот Манков, кој учествувал во преглед на криминалци, се враќа од градот.

Шест разбојници успеале да избегаат. Тие продираат низ трговското место и го фаќаат менаџерот Иван Зотов. Разбојниците се плашат да упаднат во куќата на Манков, вооружени со митралез ППШ и да решаваат да го намамат. Зотов ја прашува старицата што дошла по керозин да му каже на Манков да дојде кај него, тајно пишува на парче хартија барање за помош и го затвора во шишето со керозин со него. Сепак, старицата го исфрлила парчето хартија по патот, не сфаќајќи дека тоа е белешка.

Манков оди на трговското место; Нервите на криминалецот Шуруп не издржуваат и тој пука во полицаецот. Крвавејќи Манков трча кон неговата куќа, но паѓа на самиот праг, погоден од куршумот на друг разбојник, стариот Михалич. Криминалците го освојуваат селото и пристаништето, пукаат во кучињата и ги заклучуваат сите жители во магацинот на фабриката.

Хаск и Копалич биле принудени да ископаат гроб за полицаецот и конечно се запознаваат. Копалич се покажал како поранешен главен инженер Николај Павлович Старобогатов, осуден како „англиски шпион“ за контакти со странци и Лузга - капетан на полковната разузнавачка служба Сергеј Басаргин, осуден како „предавник на татковината“ за опкружувањето за помалку од еден ден за време на Големата патриотска војна, но тоа било доволно за да биде во заробеништво.

Пароброд со патници поминува покрај самото пристаниште. Разбојниците го оставаат Зотов на пристаништето со занемената глава на пристаништето и со немата готвачка Лидија. Никој не обрнувал внимание на повиците на немиот, а Зотов го поздравува паробродот преку мегафон и вели дека сè е во ред со нив.

Лидија ја ослободува својата мала ќерка Шура од скривницата, таа бега во тајгата, но разбојникот Витјок, избезумен од страст, ја стигнува и се обидува да ја силува. Проценувајќи ја ситуацијата, Басаргин му влегува во трага и го прободува Витка и го зема пиштолот. Шефот на бандата, Баронот, ги испраќа Михалич и Мука во шумата во потрага по нив. Басаргин се приближува до Михалич, кој води разговор со Старобогатов,во тајгата, криејќи се зад Копалич, му дозволува на Лузга да се приближи и одеднаш го застрела. Ранетиот Басаргин, преправајќи се дека е убиен, пука во Михалич, а потоа и во Муху, кој пристигнал на време.

Останатите тројца разбојници го напуштаат селото. Басаргин поставува заседа. Му наредува на Копалих да го одвлече вниманието на разбојниците со истрел од криење и категорично му забранува да се наведне. Куршумот на Копалич го погодил баронот, но Хук со рафал на ППШ Копалич, кој застанал со целата своја висина. Басаргин го убива Хук и го пука рафално Шуруп кој пловел далеку со бродот.

Менаџерот на трговското место и сопственикот на пристаништето го заклучуваат оружјето во сандак. Басаргин го обвинува Зотов за помагање на разбојниците и бара да го закопа Копалич на гробиштата како вистински граѓанин. Шефот на пристаништето го убедува Басаргин да им каже на властите како наводно им се спротивставил на разбојниците.

Во вечерните часови, кога жителите ги донеле телата на мртвите на ледник, се открило дека еден од разбојниците преживеал и заминал. Слушаат вознемирувачки извици на Лида: скриениот Барон го задавил Шура. Невооружениот Басаргин го престигнува и го дави разбојникот во езерото.

Мртвите биле погребани; Басаргин гледал како Зотов и шефот на пристаништето им зборуваат на милиционерите за инцидентот.

Поминале две години. Сергеј Басаргин го наоѓа семејството на Старобогатов во Москва, ги известува за неговата смрт и местото на погребот и ги предава очилата на вдовицата. Синот објаснува зошто семејството не го прифатило нивниот татко.

Сергеј шета низ преполната Москва, украсена во чест на празникот 7 ноември. Познатата последна сцена: на булеварот Покровски, Сергеј се сретнува со еден постар минувач со торба и ист куфер. Застануваат на сред булевар и запалуваат цигара. Сергеј оди понатаму по есенскиот булевар среде празничната врева.

Последна епизода: реприза на сцената од заседа со ликот на Папанов и неговиот глас. Гласот на Александар Прошкин зад сцената информира дека ова е последната рамка и последната улога на глумецот.

Валери Приемихов

Филмска екипа

[уреди | уреди извор]
 • Сценарист: Едгар Дубровски
 • Режисер на сцената: Александар Прошкин
 • Директор на фотографија: Борис Броховски
 • Сценограф: Валери Филипов
 • Композитор: Владимир Мартинов
 • Инженер за звук: Александар Циганков
 • Државен симфониски оркестар за кинематографија
  • Диригент: Владимир Понкин
 • Режисер: В. Сверба
 • Оператор: А. Џиркелов
 • Дизајнер на костуми: Наталија Александрова
 • Уредник: Елена Михаилова
 • Шминкер: А. Тетјуркин
 • Фотографија со трикови:
  • оператор: Виктор Жанов
  • уметник: Алберт Рудаченко
 • Главен консултант генерал полковник Б. Т. Шумилин
  • Консултант потполковник В. И. Федоров
 • Уредници: Анатолиј Степанов, Е. Смирнов
 • Музички уредник: Арсени Лаписов
 • Режисерска група:
  • И. Крастилевскаја, О. Евпланова, Л. Серганова, Т. Пискарева
 • Група на оператори:
  • И. Хрусталев, В. Афонкин, П. Судилин
 • Административна група:
  • Т. Павлова, В. Серебреников, В. Шукак
 • Режисер на сликата: Константин Стенкин
Москва, булевар Јауски, 2/16

Награди и достигнувања

[уреди | уреди извор]
 • Фестивал на сојуз на филмови ( 1988 ) - Награда на жирито [2].
 • Ника награда за најдобар игран филм ( 1989 ).
 • Награда на Международный кинофестиваль в Хихоне [Международного кинофестиваля в Хихоне; Gijón International Film Festival] , Шпанија (1989).
 • Гран при на меѓународниот филмски фестивал во Валенсиен (1989).
 • „Најдобар филм на годината“ (1988) според годишната анкета на списанието „Советски екран“.
 • Валери Приемихов е прогласен за најдобар глумец на годината (1988 година) според резултатите од анкетата на магазинот „Советски екран“.
 • Валери Приемихов бил награден со Државната награда на СССР (втора по ред) за играње на улогата на Лузга (1989).
 • На Анатолиј Папанов му била доделена државната награда на СССР за играње на улогата на Копалич (1989 година).
 • Филмот станал еден од лидерите на советската дистрибуција на филмови - во 1988 година филмот го гледале 41,8 милиони гледачи (3-то место). [ изворот не е наведен 1779 дена ]

Историски контекст

[уреди | уреди извор]
 • Де јуре, амнестијата од 1953 година се однесувала на оние кои биле осудени за полесни злосторства (до пет години), како и на бремени жени, инвалидни лица и постари граѓани. Сепак, во пракса, голем број други категории осудени биле ослободени. Така, на пример, требало да се ослободат осуденици од логорите на системот Далстрој : за кражба на личен имот на граѓани - 14 617 лица, за кражба на социјалистички имот - 10 402, за грабеж - 1047, за хулиганство - 2 673, за службени и економски злосторства - 1745 година, за шпекулации - 1 007, за имотни деликти - 855, за нелегално поседување оружје - 545, крадци на рецидивизам - 485, за воени злосторства - 2 326, за кршење на барањата на закон за пасошизација - 252 и за други - 3 951, што било вкупно 39 905 лица [1].
 1. 1,0 1,1 Амнистия 53-го и лагеря Дальстроя
 2. „Энциклопедия отечественного кино“. Архивирано од изворникот на 2011-09-12. Посетено на 2010-06-20. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 • «Холодное лето пятьдесят третьего…» (англ.) на сайте Internet Movie Database

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • 1953 година амнестија
 • Реформите на Берија
 • Тестови и филтрациони логори на НКВД на СССР