Ладижинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ладижинка
Ладижинка
Црква
Црква
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 48°32′32″N, 30°14′17″E

Општи податоци
Име
- изворно
Ладижинка
  Ладижинка
Основан 1726
Поштенски број 20382
Управа
Земја Flag of Ukraine.svg Украина
Број на општини Flag of Cherkasy Oblast.png Черкаска област, Умански реон
Градоначалник Володимир Громов
Географија
Површина 10,10 км²
Надморска височина 197 м
Население
Население 2286


Ладижинка (украински: Ладижинка) е село во Украина, Умански реон, Черкаска област.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]