Лагуна Верде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зелена Лагуна
Laguna Verde
Q'umirqucha
Зелена ЛагунаLaguna VerdeQ'umirqucha -
Место Алтиплано,  Боливија
Координати 47
Тип солено езеро
Земји во сливот Боливија
Површина 5,2 km²
Надм. височина на површината 4,300 m (14,000 ft)

Лагуна Верде (шпански: Laguna Verde -Зелената лагуна) е солено езеро на југозападниот дел на боливското алтиплано, во департманот Потоси, воп провинцијата Јужен Липез, на чилеанската граница во близина на вулканот Ликанкабур. Преовладува зелената боја поради седиментите. Се наоѓа на околу 4,300 m (14,000 ft) надморска висина.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Зелената боја по која е добиено името