Лабрадорска струја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Лабрадорската струја.

Лабрадорската струја ― студена струја во Северниот Атлантски Океан која тече од Северноледениот Океан на југ по брегот на Лабрадор и минува околу Њуфаундленд, продолжувајќи на југ по источниот брег на Канада во близина на Нова Шкотска. Во близина на Нова Шкотска, оваа струја на студена вода се среќава со топлата Голфска струја што се движи кон север. Комбинацијата на овие две струи создава густа магла и исто така создаде едно од најбогатите риболовни полиња во светот.

Во пролетта и почетокот на летото, Лабрадорската струја пренесува санти мраз од ледниците на Гренланд кон југ во прекуатлантските бродски линии. Водите на струјата имаат ефект на ладење на канадските покраини на Атлантикот и на горниот североисточен брег на Соединетите Држави од Мејн на југ до Масачусетс. Јужно од Кејп Код, Масачусетс, Голфската струја станува доминантна океанска струја.

Пренос на санти мраз[уреди | уреди извор]

Фотографија од вирови во Лабрадорската струја.

Лабрадорската струја има тежнеење понекогаш да оди подалеку на југ и/или на исток од нормалното. Ова може да создаде опасни услови при испорака, бидејќи може да носи санта мраз во областа на Атлантикот каде што обично не се наоѓаат. Познато е дека струјата пренесува ледени брегови на југ до Бермудите и на исток до Азорите. По потонувањето на Титаник во 1912 година, Меѓународната ледена патрола била создадена за да ги следи ледените брегови, вклучувајќи ги и оние пронајдени во областите на океанот каде што ретко се наоѓаат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Forefront of Evidence-Based Disaster Management“. Suburban Emergency Management Project. Архивирано од изворникот на 7 октомври 2009. Посетено на 19 мај 2022. The "Meandering Labrador Current" paragraph

Надворешни врски[уреди | уреди извор]