Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 127 (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 127
Стара куќа во Берово.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградски
Адресаул. „Маршал Тито“ бр. 127
ГрадБерово
Земја Македонија
Завршенасредина на XIX век
Технички податоци
Катови3

Куќа на ул. „Маршал Тито“ бр. 127 — стара куќа во градот Берово прогласена за културно наследство на Македонија како особен пример за традиционалната архитектура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Куќа на ул. М. Тито бр. 127“. Заштитено Културно Наследство – Македонија. Посетено на 26 октомври 2017.