Кучковски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кучковски манастир
Поглед на Кучковскиот манастир од патот
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Ѓорѓи“ - Кучково
Други имињаМанастир „Св. Ѓорѓија Победоносец“ - Кучково
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1346
Посветен наСвети Ѓорѓи
ЕпархијаСкопска
ЦрквиЦрква „Св. Ѓорѓи“
Личности
Место
Местосело Кучково, Општина Ѓорче Петров Македонија Македонија
Координати42°4′8″N 21°18′1″E / 42.06889° N; 21.30028° E / 42.06889; 21.30028Координати: 42°4′8″N 21°18′1″E / 42.06889° N; 21.30028° E / 42.06889; 21.30028
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Ѓорчепетровска парохија)

Кучковски манастир — македонски православен манастирски комплекс кој се наоѓа во скопското село Кучково.[1]

Самата црква на манастирот потекнува од 1346 година, додека помошните објекти, конаците и самата камбанарија потекнува од крајот на XX век, кога целиот манастир бил обновен. Сместен е на рид над селото.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа северно од селото, сместен на рид над селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Средишниот дел на манастирот е изграден во 1346 година, а од 1986 до 1990 година биле изградени камбанаријата, старите и новите конаци.[2]

Монаштво[уреди | уреди извор]

Во манастирот постоел монашки живот до 2014 година, кога починал последниот монах Наум.[3]

Цркви[уреди | уреди извор]

Црква „Св. Ѓорѓи“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кучково.

Црквата „Св. Ѓорѓи“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир. Иконостасот во црквата бил направен од страна на Петре Камењарката од кратовското село Лесново од делкан камен и е еден од ретките од тој вид во Скопско. Фреските во манастирската црква биле обновени од Петре Велешанецот со неговата тајфа.[2] Впечатлив е целиот фрескоживопис на црквата.[4]

Во црквата се наоѓале и познати икони на Св. Богородица и Св. Јован, кои сега повеќе не се наоѓаат во самата црква.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Прво крштевање во манастирот св Ѓорѓија во с. Кучково“. Општина Ѓорче Петров. Скопје. 13 август 2014. Посетено на 17 мај 2016.
  3. 3,0 3,1 Мирчевска Јовановиќ, Мирјана (10 април 2015). „Чудесната моќ на манастирот „Св. Ѓорѓија" над Кучково“. КАНАЛ 5 - Телевизија. Скопје. Посетено на 17 мај 2016.
  4. „Културни споменици од христијански карактер“. Општина Ѓорче Петров. Скопје. 4 март 2010. Посетено на 17 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]