Курсдорф (Зале-Орла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Курсдорф
Место во Дитерсдорф
Курсдорф (Зале-Орла) во рамките на Германија
Курсдорф (Зале-Орла)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Дитерсдорф
Основни податоци
Површина 6,17 км2
Надм. височина 449 м
Население 181  (31 декември 2012)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Координати 50°40′0″N 11°50′0″E / 50.66667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.66667; 11.83333Координати: 50°40′0″N 11°50′0″E / 50.66667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.66667; 11.83333

Курсдорф (германски: Chursdorf) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Дитерсдорф.