Кунтисују

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаКунтисују бил еден од четирите административни региони на Тавантинсују.

Империја на Инките во Јужна Америка. Кунтисују е претставен во портокалова боја.

Поврзано[уреди | уреди извор]