Кувијеов џуџест кајман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кувијеов џуџест кајман
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Ред: Крокодиловидни
Семејство: Алигаторовидни
Род: Мазночелен кајман
Вид: Кувијеов џуџест кајман
Научен назив
Paleosuchus palpebrosus
Cuvier, 1807

Кувијеов џуџест кајман ((науч. Paleosuchus palpebrosus)), познат и под името џуџест кајман, е крокодиловиден влекач од северниот дел на Јужна Америка. Го среќаваме во Боливија, Бразил, Колумбија, Еквадор, Француска Гвајана, Гвајана, Парагвај, Перу, Суринам и Венецуела. Најчесто живеат во брзи потоци и реки.

Ова е најмалиот вид на крокодиловидно животно[1], и достигнува должина од 1,5 метри. Младите џуџести кајмани се хранат со безрбетници, додека ворасните јадат безрбетници и риби. Преку денот се кријат во дупки и дувла. Јајцата ги положуваат во гнезда, најчесто помеѓу 10 и 25 јајца. Инкубацијата на јајцата трае околу 3 месеци.

Наводи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]