Ктхулху

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ктхулху
Уметнички приказ на Ктхулху
Прво појавувањеПовикот на Ктхулху (1928)
СоздавачХауард Филипс Лавкрафт
Информации
Видморско чудовиште

Ктхулху[1] (англиски: Cthulhu) — измислено космичко суштество создадено од американскиот писател Хауард Филипс Лавкрафт. За првпат било претставено во расказот „Повикот на Ктхулху“, објавен во американското списание „Weird Tales“ во 1928 г. Ктхулху се смета за Великиот древен бог меѓу другите космички суштества на Лавкрафт, тој е владетел на световите и спие на дното на Тихиот Океан. Ктхулху, во различни делови од неговото тело, е како октопод, змеј и карикатура на човечкиот облик, кој е способен да влијае на човечкиот ум.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Други варијанти: Ктулху и Ктулу. Според Лавкрафт, најблискиот изговор е Khlûl′-hloo — Ктхулху
  2. johndelaughter (2016-07-21). „Lovecraft's Cthulhu and the Great Old Ones: Fact, Fiction or Foretold in the Necronomicon?“. The Lovecraft eZine (англиски). Посетено на 2023-11-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]