Морско чудовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика направена од копија на Хецел од Дваесет илјади милји под морето.

Морските чудовишта се суштества од фолклорот за кои се верува дека живеат во морето и често се замислени со огромна големина. Морските чудовишта можат да имаат многу форми, вклучувајќи морски змејови, морски змии или ѕверови со пипала. Тие можат да бидат лигави и лушпести и често се прикажани како се закануваат на бродови или исфрлаат млазови вода. Дефиницијата за „чудовиште“ е субјективна; понатаму, некои морски чудовишта можеби се базирани на научно прифатени суштества, како што се китови и видови џиновски и колосални лигњи.

Сведоштва и легенди[уреди | уреди извор]

Плоча околу. 1544 прикажувајќи различни морски чудовишта; составена од Карта Марина.
Морска змија пријавена од Ханс Егеде, епископ на Гренланд, во 1734 година

Сведоштвата за морските чудовишта се наоѓаат практично во сите култури кои имаат контакт со морето. На пример, Авиениус раскажува за патувањето на картагинскиот истражувач Химилко „...таму чудовишта од длабочините и ѕверовите пливаат среде бавните и налик на полжави, ползечки бродови“. (линии 117-29 од Ора Маритима ). Сер Хемфри Гилберт тврдел дека наишол на чудовиште кое личи на лав со „блескави очи“ на неговото повратно патување, откако официјално го пронашол Сент Џонс, Њуфаундленд (1583) за Англија.[1] Друга приказна за средба со морско чудовиште доаѓа од јули 1734 година. Ханс Егеде, данско-норвешки мисионер, известил дека на патување до Годаб на западниот брег на Гренланд забележал:[2]

најстрашното суштество, кое не личи на ништо што претходно го виделе. Чудовиштето ја кренало главата толку високо што се чинело дека е повисоко од гнездото на враната на главниот јарбол. Главата била мала, а телото кратко и збрчкано. Непознатото суштество користело огромни перки кои го движеле низ водата. Подоцна морнарите ја виделе и неговата опашка. Чудовиштето било подолго од целиот брод.

Елис (1999) сугерирал дека чудовиштето Егеде можеби е џиновска лигња.

Постои легенда за Тлингит за морското чудовиште по име Гунакадеит кое донело просперитет и среќа на едно село во криза, луѓе кои гладуваат во домот кој го изградиле за себе на југоисточниот брег на Алјаска.

Други извештаи се познати од Тихиот, Индискиот и Јужниот Океан (на пр. види Heuvelmans 1968). Криптозоолозите сугерираат дека современите чудовишта се преживеани примероци на џиновски морски рептили, како што се ихтиосаур или плезиосаур, од периодот Јура и Креда, или изумрени китови како Базилосаурус. Оштетувањето на бродот од тропските циклони, како што се ураганите или тајфуните, исто така може да биде уште едно можно потекло на морските чудовишта.

Во 1892 година, Ентони Корнелис Одеманс, тогашен директор на Кралските зоолошки градини во Хаг, го објавил неговото дело Голема морска змија, кое сугерирало дека многу извештаи за морски змии најдобро се сметаат за претходно непознати џиновски, со долг врат, перконоги.

Многу е веројатно дека многу други извештаи за морски чудовишта се погрешно протолкувани гледања на трупови од ајкули и китови (види подолу), лебдечки алги, трупци или други плутачи, како што се напуштени сплавови, кануа и рибарски мрежи.

Наводни трупови на морски чудовишта[уреди | уреди извор]

Чудовиштето Свети Августин бил труп што бил исфрлен на брегот во близина на Свети Августин, Флорида во 1896 година. Првично се претпоставувало дека е огромен октопод.

Труповите на морски чудовишта се пријавувани уште од неодамнешната антика (Heuvelmans 1968). Неидентификуваните трупови често се нарекуваат глобстери. Наводниот плезиосаур кој го пребил јапонскиот ловец Зујо Мару кај Нов Зеланд предизвикал сензација во 1977 година и бил овековечен на бразилска поштенска марка пред да биде предложено од ФБИ дека е труп на ајкула што се распаѓа. Слично на тоа, ДНК-тестирањето потврди дека наводното морско чудовиште кое се исукало во Њуфаундленд во август 2001 година, е кашалот.[3]

Друг модерен пример на „морско чудовиште“ билочудното суштество исукано во Лос Муермос на брегот на чилеанското море во јули 2003 година. Прво било опишано како „мамутска медуза, долга колку автобус“, но подоцна било утврдено дека е уште еден труп на кашалот. Понекогаш се верува дека случаите на аморфни глобстери без коски се огромни октоподи, но сега е утврдено дека кашалотите кои умираат во морето се распаѓаат на таков начин што маснотиите се одвојуваат од телото, формирајќи безобични белузлави маси кои понекогаш покажуваат влакнеста текстура поради изложеност на нишки од колагенски влакна. Анализата на трупот на Zuiyō Maru открила споредлив феномен во распаѓањето на трупови на ајкула, кои губат поголем дел од долната површина на главата и дорзалните и опашните перки прво, што ги прави налик на плезиосаурус.

Примери[уреди | уреди извор]

Прва fontana dei mostri marini, Фиренца, Италија
Втора fontana dei mostri marini, Фиренца, Италија

Историски пријавени морски чудовишта[уреди | уреди извор]

Морски чудовишта всушност пријавени од прва или од втора рака вклучуваат

Во моментов пријавени специфични морски чудовишта[уреди | уреди извор]

Во фикцијата[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. Edward Haies: Sir Humphrey Gilbert's Voyage To Newfoundland, 1583 Архивирано на 8 септември 2014 г. In the fifth section after the notice "Footnote 11: Stephen Parmenius"
  2. J. Mareš, Svět tajemných zvířat, Prague, 1997
  3. Carr, S.M., H.D. Marshall, K.A. Johnstone, L.M. Pynn & G.B. Stenson 2002. How To Tell a Sea Monster: Molecular Discrimination of Large Marine Animals of the North Atlantic. Biological Bulletin 202: 1-5.
  4. Adomnan of Iona. Life of St Columba. Penguin books, 1995
  5. „ช่วง เด็กพิลึก ตอน นินเจน สัตว์ประหลาดลึกลับใต้ท้องทะเล“. BEC-TERO (тајландски). 2015-11-25. Архивирано од изворникот на 2019-02-02. Посетено на 2017-06-25.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Monsters“. Skrímslasetrið Bíldudal (англиски). 2013-04-09. Посетено на 2018-02-04.