Ксавијер Гарсија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ксавиjер Гарсија Гадеа ( шпански: Xavier García Gadea ; Барселона, 5 јануари 1984 година ) е шпански ватерполист. Тој во моментов настапува за Литорал. Тој игра на центарската позиција.

Со шпанската репрезентација тој освоил сребрен медал на Светското првенство во 2009 година во Рим, бронзен медал на Светското првенство 2007 година во Мелбурн и бронзен медал на Европското првенство во ватерпол во 2006 година во Белград.

Од 2016 година. настапувал за хрватскиот ватерполо тим.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]