Крстју Крстев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстју Крстев
Министер за култура
На должноста
Стапил
6 јуни 2023
Претходник Најден Тодоров
Лични податоци
Роден(а) 25 ноември 1956
Пазарџик, Бугарија
Партија независен

Крстју Крстев (бугарски: Кръстю Кръстев) е бугарски актер и театарски директор, од 2023 година министер за култура на Бугарија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 25 ноември 1956 година во Пазарџик.

Во 1983 година дипломирал на НАТФИЗ „Крстјо Сарафов“. Работел во Куклениот театар во Пазарџик, како и во Родопскиот драмски театар „Николај Хајтов“ во Смољан. Во 1998 година, тој станал директор на театарот и негов главен уметнички директор.

Од 2010 година Крстју Крстев бил директор на Драмскиот театар во Пловдив. Во овој период биле реализирани многу големи театарски продукции. Крстев работел заедно со драматургот Александар Секулов. Во 2022 година ја добил специјалната награда „Пловдив“ за исклучителен придонес.[1]

Од 6 јуни 2023 година ја извршува функцијата министер за култура во владата на Николај Денков.

Наводи[уреди | уреди извор]