Кристина Саксонска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина Саксонска
Queen consort of Denmark
На позиција21 May 1481 – 20 February 1513
Крунисување18 May 1483
Copenhagen Cathedral
Queen consort of Norway
На позиција1483 – 20 February 1513
Queen consort of Sweden
На позиција6 October 1497 – August 1501
Роден(а)25 December 1461
Torgau, Saxony
Починал(а)8 декември 1521(1521-12-08) (возр. 59)
Odense, Denmark
Почивалиште
СопружникJohn of Denmark
Деца
among others
Christian II, King of Denmark
Elizabeth, Electress of Brandenburg
Francis
ДинастијаWettin
ТаткоErnst, Elector of Saxony
МајкаElisabeth of Bavaria
ВероисповедRoman Catholic
Ѕидна скулптура која ја прикажува кралицата Кристина заедно со нејзиниот сопруг кралот Јован II и нивниот син Френсис

Кристина од Саксонија (родена Торгау, 25 декември 1461 година – починала од Оденсе, 8 декември 1521 година), била кралица на Данска, Норвешка и Шведска како сопруга на кралот Џон .

Живот[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Кристина била свршена со Џон, кралот на Данска, Норвешка и Шведска, во 1477 година. Годината потоа, таа отпатувала од Саксонија во Варнемунд, каде што ја пречекала данска свита која ја однела во замокот во Копенхаген, каде што се омажила за Џон на 6 септември 1478 година. Свадбата била опишана како величествена, со имот на витези и невестата, облечена во златно извезено црвено, патувајќи во кочија со злато. [1]

Во 1481 година станала кралица на Данска. Меѓутоа, таа не била крунисана до 1483 година, кога Џон станал и крал на Норвешка. На 18 мај 1483 година, таа и Џон биле крунисани за крал и кралица на Данска и Норвешка во Фру Кирке во Копенхаген.

Во првите дваесет години од бракот немало многу информации за Кристина, а изгледа дека живеела живот посветена на семејството. Таа била мајка на Кристијан II, Франциск, Кнуд и Елизабета, кои подоцна се омажиле за Јоаким I Нестор, електор од Бранденбург, и (веројатно) и за Јаков Дакиецот . Кралската двојка не живеела многу во Копенхаген, но претпочитала да патува меѓу кралските замоци во Фунен, каде што замокот Никобинг, наводно, бил омилената резиденција на Кристина. Ништо не покажува дека таа некогаш се вклучила во политиката за време на нејзиниот живот во Данска како нејзина кралица. [1]

Кристина била опишана како побожна и се вели дека плачела секогаш кога не можела да присуствува на миса. Во 1497 година, таа и Џон го основале манастирот Св. Клер, Копенхаген .

Шведска[уреди | уреди извор]

Во 1497 година, Џон бил избран за крал на Шведска. Две години подоцна, Кристина го следела во Шведска, а на 4 февруари 1499 година биле крунисани за крал и кралица на Шведска во Упсала. Таа го придружувала Џон на неговата втора посета на Шведска во 1500 година, а и на неговата трета посета во јануари 1501 година. За време на посетата во 1501 година, Џон влегол во својата љубовна врска со една од нејзините дами во чекање, Едел Јернскјег, која привлекла скандал и предизвикала де факто раскинување на нејзиниот брак.

Во престојот во шведската престолнина доминирале сомнежите на кралот кон Швеѓаните, кои биле познати како непријателски настроени кон Калмарската унија; кога кралицата објавила дека има намера да присуствува на миса во Сторкиркан во градот, кралот одбил да и дозволи додека таа не го молела плачејќи, и кога кралицата и нејзините чекачки биле забележани да се вратат со мноштво Швеѓани, чуварите на кралот се насочиле кон нив, верувајќи дека ја зеле кралицата како заложник, а всушност само што сакале да ја спроведат назад во замокот како начин да и оддадат почит. [1]

Кога подоцна истата година се случила Војната за депонирање против кралот Ханс и Дано-шведската војна (1501–1512), Џон ја напуштил Шведска за Данска во август 1501 година во друштво на Едел Јернскјег. Тој ја оставил Кристина, која во тоа време била премногу болна за патување, на чело на гарнизонот на замокот Тре Кронор во Стокхолм како регент и како морална поддршка за неговите следбеници.

Од септември 1501 година до 6 мај 1502 година, кралицата Кристина била под опсада од шведските бунтовници. Ова била една од најтешките опсади познати за време на Калмарската унија, за време на која гарнизон од 1000 луѓе бил намален на 70 поради чума и глад.

На 9 мај 1502 година, кралицата Кристина му се предала на шведскиот регент Стен Стур постариот . Според мировната спогодба, таа требало да се чува во манастир во Стокхолм додека не може да отпатува назад во Данска. Кога ја предала својата позиција, се предала на госпоѓата Ингеборг Тот, која ја пречекала во замокот и ја следела до манастирот.

Најпрво била чувана во манастирот на Црните фраери во Стокхолм, а потоа во Опатијата на сивиот фраер, Стокхолм . Сепак, договорот бил прекршен од Стен Стур: кога Џон испратил брод во Стокхолм за да ја собере, регентот ја одвел од Стокхолм во опатијата Вадстена во форма на заробеништво. Во октомври 1503 година, таа конечно била ослободена и придружувана до данската граница од Стен Стур, каде што ја пречекал нејзиниот син Кристијан во Халмштад .

Подоцнежниот живот[уреди | уреди извор]

Во 1504 година, таа отишла на аџилак во Вилснак и Стернберг во Бранденбург, каде што се сретнала и со нејзината ќерка Елизабета. По нејзиното враќање во Данска, таа основала манастири за сиромашните Клерс во Копенхаген и Одензе. [2]

Од нејзиното враќање во Данска по нејзиното ослободување па натаму, кралицата Кристина го живеела остатокот од животот одвоена од кралот Џон. Таа имала свој посебен двор, на чело со Ана Мајнструп, и престојувала на нејзините територии во Насбиховед Слот и во Одензе со нејзиниот син Франс. Таа била домаќинка на голем двор со многу гости, но посетите од кралот речиси и да ги немало. [1]

Кристина била заинтересирана за уметност и музика и дејствувала како добродетел на музичари, писатели и сликари. Таа го нарачала познатиот олтар на Клаус Берг, кој го прикажувал кралското данско семејство и бил сместен во катедралата во Одензе, како и книжевното дело на свештеникот Михаил од Одензе. [2] Таа била критичен католик, кој посакувал реформа на католичката црква и добротвор на редот на Света Клер и Свети Фрањо и го поддржувала Лаурид Брандсен, кој работел на реформирање на дисциплината на данските манастири. [2] Таа била позната и по нејзината филантропија.

Во 1513 година, таа останала вдовица.

Кристина од Саксонија починала на 8 декември 1521 година, на 59-годишна возраст.

Проблем[уреди | уреди извор]

Кристина и Џон имале пет или шест деца:

Име Раѓање Смртта Белешки
Ханс 1479 година 1480 година умрел како дете
Ернст 1480 година 1500 умрел како дете
Кристијан II 1 јули 1481 година 25 јануари 1559 година Кралот на Данска, Норвешка и Шведска. Имаше проблем.
Јаков 1484 година 1566 година спорно; Можеби идентично со Јаков Дакијан
Елизабет 24 јуни 1485 година 10 јуни 1555 година Се омажила со Јоаким I Нестор, изборник на Бранденбург во 1502 година. Имаше проблем.
Френсис 15 јули 1497 година 1 април 1511 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Jorgensen, Ellen & Skovgaard, Johanne, Danske dronniger; fortaellinger og karakteristikker af Ellen Jorgensen og Johanne Skovgaard, Kobenhavn H. Hagerup, 1910
  2. 2,0 2,1 2,2 Dansk Biografisk Leksikon
Кристина Саксонска
Роден(а): 25 December 1461 Починал(а): 8 December 1521

Предлошка:S-roy

Претходник
Dorothea of Brandenburg
Queen consort of Denmark
1481–1513
Незаземено
Незаземено Queen consort of Norway
1483–1513
Незаземено Queen consort of Sweden
1497–1501