Крипипаста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цифрена илустрација од крипипастите „Крвавиот уметник“, која наводно прикажува слика од камера за видеонадзор што е споделена на друштвените мрежи

Крипипаста (англиски: creepypasta) — жанр на семрежен фолклор, кој се состои од раскази на ужасите, чија цел е да го исплашат читателот.[1] Темата на крипипаста значително се менува и може да вклучува теми како што се призраци, убиства, самоубиства, зомбија, ритуали за повикување паранормални суштества и опседнати телеемисии и видеоигри. Крипипастите се движат по должина од еден пасус до продолжени серии од повеќе делови, кои можат да опфатат повеќе видови медиуми.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henriksen, Line (17 Dec 2013). „Here be monsters: a choreomaniac's companion to the danse macabre“. Women & Performance: A Journal of Feminist Theory. 23 (3): 414–423. doi:10.1080/0740770X.2013.857082. S2CID 191466919.
  2. Roy, Jessica (3 June 2014). „Behind Creepypasta, the Internet Community That Allegedly Spread a Killer Meme“. Time. Посетено на 17 October 2014.
  3. Considine, Austin (12 November 2010). „Bored at Work? Try Creepypasta, or Web Scares“. The New York Times. Посетено на 14 September 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]