Крик (пиво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаша белгиско Крик пиво

Крик Ламбик е стил на белгиско пиво, направено со ферментирање на ламбик со кисели Морело цреши.Традиционално за " "Schaarbeekse krieken" "се користи реткиот вид на белгиска морело цреша од областа околу Брисел. Црешите од типот Схарбек, бидејќи многу потешко се наоѓале, некои пивари ги замениле овие (делумно или целосно) со други сорти на кисели, понекогаш увезени цреши.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името е изведено од фламанскиот збор за овој вид на цреша (крик).

Пиво[уреди | уреди извор]

Различни видови на Крик пиво

Традиционално, крик пивото се произведува од пиварници во и околу Брисел со користење ламбичко пиво на кое се додаваат цреши и меурчиња.[1] Ламбик е кисело и суво белгиско пиво, ферментирано спонтано со сув квасец, за кој се вели дека е матично пиво од Брисел; Присуството на цреши (или малини) претходи на речиси универзална употреба на хмељ како вкус во пивото.[2] Традиционалниот крик направен е од ламбичко базно пиво кисело и суво. Црешите се оставаат во период од неколку месеци, предизвикувајќи референција на дополнителниот шеќер. Обично нема да остане шеќер, така што ќе има вкус на овошје без сладост. Подоцна престои уште еден процес на созревање откако ќе се отстранат црешите.

Неодамна некои ламбички пиварници додадоа шеќер во финалниот производ на нивните овошни пива, сè со цел да ги направат помалку интензивни и попристапни за пошироката публика. Тие, исто така, користат сок од цреша отколку целата вишна и се созреваат по многу пократки периоди.

Фрамбуаз е роднинско, помалку традиционално белгиско пиво, ферментирано со малини, наместо со вишни. Крик е исто така поврзан со Хеузе, кој не е овошно пиво, но исто така се заснова на референцирано ламбичко пиво. Некои пивари, како што се Лифманс, прават "крик" пива врз основа на орудието на пивото, наместо на ламб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clerget, Michel (1999-11-06). „Bruxelles, baroque ou intimiste“. L'Humanité (француски). Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 2010-01-06.
  2. Jackson, Michael (1997). The Simon Schuster Pocket Guide to Beer. Simon and Schuster. стр. 80. ISBN 978-0-684-84381-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]