Прејди на содржината

Кременарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кременарка

Кременарка[1][2] или кременачка[3][4] — старинска вид пушка што користи посебен механизам за да пука. Името го добила по парчето кремен, еден вид карпа, што се користи за создавање искри. Просечното растојание на удар со кременарки е од 140 до 800 метри.[5]

За првпат се споменува на Балканот во 1476 г. како оружје што се користело за одбрана од Турците, но пред XVIII век не било широко користено. Тогаш Османлиите почнале да увезуваат пушки и делови од пушки од Италија и Средна Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „кременарка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „кременарка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „кременачка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „кременачка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  5. „How Flintlock Guns Work“. HowStuffWorks (англиски). 1970-01-01. Посетено на 2024-02-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]