Костурски музеј на народната носија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Костурски музеј на народната носија
Μουσείο ενδυματολογίας Καστοριάς
Costume Museum in Kastoria Building.jpg
Емануиловата куќа во којашто е сместен музејот
Основан1999
МестоКостур, Егејска Македонија, Грција

Костурски музеј на народната носија (грчки: Μουσείο ενδυματολογίας Καστοριάς) — музеј во Костур, Егејска Македонија, посветен на народната носија.[1][2]

Местоположба и историја[уреди | уреди извор]

Музејот е сместен во родната куќа на браќата револуционери Панајотис и Јоанис Емануил од XVIII век, којашто се наоѓа на почетокот на маалото Долца, крај Костурското Езеро. Музејот е отворен во 1999 година и е под раководство на друштвото „Хармонија“.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Целта на музејот е да запознава со традиционалните носии во Костур и Костурско до XX век. На првиот кат се изложени женски носии од околните села, како на пример Нестрам. На вториот кат се градските носии, како на пример џуба (секојдневна женска облека во сино), антерија (секојдневна женска облека со кафеави риги), празнична носија од XVIII век во кафеаво, машка антерија без елек и со фес, прислужничка униформа од фабричка коприна, детски носии, кожни палта и др. Изложени се и многубројни додатоци, како чорапи, колани, пафти, накит и монети.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Costume Museum, Kastoria. The Museums of Macedonia.
  2. Mουσείο Ενδυματολογίας. Οδηγός Καστοριάς.

Координати: 41°25′46.4″N 21°24′09.2″E / 41.429556° N; 21.402556° E / 41.429556; 21.402556