Корнелија Едвардсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корделија Едвардсон
Роден(а)1 јануари 1929(1929-01-01)
Минхен, Баварија, Германија
Починал(а)29 октомври 2012(2012-10-29) (возр. 83)
Стокхолм, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеНовинар, автор
Корнелија Едвардсон

Корделија Марија Едвардсон ( моминско Хелер ; 1 јануари 1929 година – 29 октомври 2012 година) била шведска новинарка, писателка и го преживеала Холокаустот, родена во Германија . Таа била дописник од Ерусалим за Свенска Дагбладет, шведски дневен весник, од 1977 до 2006 година.[1] Едвардсон опширно известувала за израелско-палестинскиот конфликт,[1] останала колумнист за Свенска Дагбладет откако ја напуштила својата функција во 2006 година [1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Едвардсон е родена во Минхен, Германија, во 1929 година.[1] Таа била воспитана како католичка .[1] Меѓутоа, бидејќи нејзиниот татко, Херман Хелер, бил Евреин, Едвардсон била уапсена од нацистите и депортирана во концентрационите логори Терезиенштат и Аушвиц за време на Холокаустот .[1] Нејзиниот дедо по мајка исто така бил Евреин и се преобратил во католицизам.

По емигрирањето во Шведска по Втората светска војна, Едвардсон ја започнала својата новинарска кариера. Во 1984 година, таа објавила автобиографија која го документира нејзиниот живот како преживеана од Холокаустот, што и ја донело книжевната награда Гешвистер-Шол-Преис .[1]

Смрт[уреди | уреди извор]

Корделија Едвардсон починала од болест во Стокхолм на 29 октомври 2012 година, на 83-годишна возраст [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Swedish journalist, Auschwitz survivor Cordelia Edvardson dies at 83“. The Washington Post. Associated Press. 30 October 2012. Архивирано од изворникот на 31 October 2012. Посетено на 11 November 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „wp“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Cordelia Maria Edvardson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon