Копенграфе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копенграфе
Место во Дуинген
Поглед кон Копенграфе
Поглед кон Копенграфе
Грб на Копенграфе
Копенграфе is located in Германија
Копенграфе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 3,20 км2
Надм. височина 154 м
Население 616  (31 декември 2015)
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31091
Повик. бр. 05185
Портал www.coppengrave.de
Координати 51°59′21″N 9°43′30″E / 51.98917° СГШ; 9.72500° ИГД / 51.98917; 9.72500Координати: 51°59′21″N 9°43′30″E / 51.98917° СГШ; 9.72500° ИГД / 51.98917; 9.72500

Копенграфе (германски: Coppengrave) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.