Копан (зграда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градбата Копан

Градбата Копан е облакодер во Сао Паоло, Бразил, изграден во 1966 година. Висок е 140 метри и брои 38 ката, Тоа беше дизајниран од архитектот Оскар Нимаер.

Поврзано[уреди | уреди извор]