Конференција на ООН за климатските промени 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конференција на ООН за климатските промени 2009
Информации
Датуми: 7–18 декември 2009
Локација: Bella Center, Копенхаген, Данска
Учесници: Земјите членки на UNFCCC
Кони Хедегард, Претседавач на Конференцијата.

Конференцијата на ООН за климатските промени 2009 се одржала во центарот Бела во Копенхаген, Данска, во периодот од 7 до 18 декември 2009 година. На конференцијата претставниците на 192 држави преговарале за постигнување договор со којшто би се намалило човековото влијание врз глобалното затоплување.[1]

Претседавачот со конференцијата, новоименуваната еврокомесарка и поранешна данска министерка за клима, Кони Хедегард рече дека клучно за постигнување договор е изнаоѓање начин за собирање и насочување на јавните и приватните средства за сиромашните држави.

Теми за дискусија на Конференцијата[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Александра Милевска (2009-09-07), Почна конференцијата за климата во Копенхаген, Макфакс, Архивирано од изворникот на 2009-10-04, Посетено на 2009-12-08
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-12-13. Посетено на 2009-12-08.
 3. Questions and Answers on the Communication Towards a comprehensive climate change agreement in Copenhagen
 4. Towards a comprehensive climate agreement in Copenhagen
 5. http://www.youtube.com/watch?gl=FR&hl=fr&v=b1kf_axslfk
 6. http://www.youtube.com/watch?v=bpmXY0R7RLQ
 7. 7,0 7,1 http://en.cop15.dk/climate+consortium
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2009-12-08.
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-12-08. Посетено на 2009-12-08.
 10. http://www.euMayors.eu
 11. http://www.iclei.org/index.php?id=10497&tx_ttnews[tt_news]=4127&tx_ttnews[backPid]=983&cHash=bf5e80d264
 12. BBC (2009-09-07), Japan vows big climate change cut, BBC
 13. IEA (2009-10-06), CO2 emissions from fuel combustion: highlights (2009), IEA, Архивирано од изворникот на 2010-04-17, Посетено на 2009-12-08
 14. BBC (2009-11-26), EU climate package explained, BBC
 15. Tom Phillips (2009-11-10), Brazil pledges deep emission cuts in 'political gesture' to rich nations, The Guardian
 16. BBC (2009-11-28), Where countries stand on Copenhagen, BBC
 17. The Hindu (2009-12-04), Jairam Ramesh: 20-25 % carbon emission intensity cut by 2020, The Hindu, Архивирано од изворникот на 2009-12-07, Посетено на 2009-12-08
 18. BBC (2009-12-7), South Africa to cut carbon emissions by 34%, BBC Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 19. Kevin Rudd, Penny Wong, Wayne Swan (2009-05-04), A new target for reducing Australia's carbon pollution, Department of Climate Change and WaterCS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 20. BBC (2009-11-25), Obama vows greenhouse gas emissions cuts, BBC
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „jk2“ определена во <references> групата „“ нема содржина..

Поврзани содржини[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Медиуми
 • Getting Warmer special report from The Economist (UK), with links to related articles
Влади