Констракта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Konstrakta
Родено имеAna Ignjatović
Жанр(ови)
Занимање/ња
Години на активност1997–present
Продукциска куќа/ќи

Ана Ѓуриќ (родена на 12 октомври 1978 година), позната како Констракта, е српска кантавторка.[1] Пред да продолжи со соло кариера во 2019 година, таа се прослави како главен вокал на инди поп бендот Земља Грува! [sr], која е основана во 2007 година.

Констракта се здоби со позначајна слава откако победи на националниот изборен натпревар за Песна на Евровизија 2022 во Торино, Италија со песната „ In corpore sano “ „Во здраво тело“ [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Земја грува![уреди | уреди извор]

Таа дебитираше како член на помалку познатата група наречена Mistakemistake [sr], но првичното признание го стекна како пејач на белградскиот бенд Земља Грува! [sr].[3] Издадоа три студиски албуми: WTF Is Gruveland? (2010), Dino u Zemlji Gruva (Dino in Grooveland, 2013), која опфаќа песни од хрватскиот пејач Дино Дворник, и Šta stvarno želiš? (Што навистина сакаш?, 2016 година). Некои од најпознатите хитови на бендот се „Најлепше жеље“ (Најдобри желби, 2010 година), „Нисам знам да само ова хтела“ (Не знаев дека го сакав ова, 2011) и „Јаче манијаче“ (Потешко си манијак)., 2013). Земја грува! учествуваше на музичкиот фестивал Беовизија во 2008 и 2009 година со „Чудесни светови “ и „Свејдно ми је“ (Не ми е гајле).

Со објавувањето на нејзиниот соло сингл „Жваке“ (гуми за џвакање) во јуни 2019 година, Констракта продолжи соло кариера.[3] Во март 2020 година, таа го објави „Неам шамана“ (Немам Шаман), инспирирана од написот на таблоидот за Емина Јаховиќ што бара помош од шаман за да го надмине разводот со Мустафа Сандал.[4]

Евровизија 2022 година[уреди | уреди извор]

На 28 февруари 2022 година, Констракта го објави својот проект Triptih (Триптих), 12-минутно музичко видео за три песни – „Nobl“ (Noble), „ In corpore sano “ (Во здраво тело) и „Mekano“ (меко). Концептот беше идеја на самата Констракта, покрај Ана Родиќ и Маја Узелац, од кои втората го режираше и спотот. Спотот и песните го илустрираат модерниот живот во Србија, секоја на свој начин.[5]

На 8 февруари 2022 година, „In corpore sano“ беше објавено како еден од 36-те пријавени за националниот изборен фестивал емитуван на Радио телевизија на Србија за избор на српскиот претставник за Изборот за песна на Евровизија 2022 година.[6] Влегувајќи во конкуренцијата како аутсајдер, Констракта брзо стекна популарност по нејзиниот настап во првото полуфинале на 3 март, каде што се пласираше на второто место и на тој начин се квалификуваше за финалето.[7] Во финалето, кое се одржа на 5 март, „In corpore sano“ победи и во гласањето на жирито и гласањето на јавноста, добивајќи 31,34% од гласовите на јавноста и затоа победи на натпреварот.[8]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Констракта дипломирала на Архитектонскиот факултет на Универзитетот во Белград.[9] Во 2009 година се омажи за колегата архитект Милан Ѓуриќ со кој ги има синот Никола и ќерката Лена.[10][9]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Слободни[уреди | уреди извор]

Наслов година Албум
„Жваке“ rowspan="3" Предлошка:Non-album singles
„Неам Шамана“ 2020 година
„ Во корпора сано “ 2022 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sretenović, Katarina (3 March 2011). „Ana Đurić: Muzika je najbolja terapija“. Žena.rs. Посетено на 6 March 2022.
  2. „Serbia: Konstrakta will take 'In Corpore Sano' to Italy 🇷🇸“. Eurovision.tv. 5 March 2022. Посетено на 6 March 2022.
  3. 3,0 3,1 „Ko je Konstrakta, reagovanja na pesmu i Triptih…“. N1.rs (српски). 6 March 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Career“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. Strugar, Stefan (21 March 2020). „Đurić: Tekst o Emini Jahović natjerao na preispitivanje identiteta“. Vijesti (Montenegrin). Посетено на 7 March 2022.
  5. Kalaba, Ana (6 March 2022). „Pesma o zdravlju je samo deo Konstraktinog Triptiha - pogledajte ceo video“. Nova.rs (српски). Посетено на 7 March 2022.
  6. Jovović, Pero (8 February 2022). „Ovo su srpski kandidati za Evroviziju“. Nova.rs (српски). Посетено на 6 March 2022.
  7. Jovović, Pero (5 March 2022). „Konstrakta prva u trendingu – preokret nekoliko sati pred finale“. Nova.rs (српски). Посетено на 6 March 2022.
  8. „Konstrakta predstavlja Srbiju na Pesmi Evrovizije“. Danas (српски). 6 March 2022.
  9. 9,0 9,1 „Ima DVOJE dece, udata je za kolegu: Ovo je muž KONSTRAKTE, srpske predstavnice na ovogodišnjoj Evroviziji“. Glossy.rs (српски). 6 March 2022.
  10. Dedakin, Irena (6 March 2022). „Pet stvari koje niste znali o Konstrakti, predstavnici Srbije na Evroviziji“. Nova.rs (српски).