Константиновка (Липовечки реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Константиновка
Костянтинівка
Црква
Црква
Официјален печат на Константиновка
Печат
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°24′25″N, 28°48′52″E

Општи податоци
Име
- изворно
Константиновка
  Костянтинівка
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Градоначалник Васил Дубина
Географија
Површина 2,551 км²
Население
Население 749

Константиновка (украински: Костянтинівка) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.

Галерија[уреди | уреди извор]