Кобе говедско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Говедско кобe
Оброк од Кобе говедско месо послужено во стеахаус во Кобе

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) е Вагју говедско месо од Таџима на јапонските црни говеда, одгледувани во Јапонија, поточно во Хјого префектурата во согласност со правилата утврдени од страна на Здружението на Кобе говедско маркетинг, дистрибуција и промоција. [1] Месото е деликатес, ценето по неговиот вкус, нежност и масност, добро мермерна текстура . Говедското коби може да се подготви како стек, сукијаки, шабу-шабу, сашими и тепанјаки . Говедското коби генерално се смета за една од трите врвни брендови (познати како Сандаи Ваги, „трите големи бифтеци“), заедно со говедското месо Мацасука и говедското Оми или говедското месо Јонезава .

Говедското коби се нарекува и Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) , Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) или Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) на јапонски јазик . [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kobe Beef Marketing & Distribution Promotion Association Bylaws“. Посетено на 30 September 2010.