Тепанјаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мисон во Коби - првиот ресторан кој нуди тепанјаки
Тепанјаки готвач во плима погон со бензински пумпа во јапонска стеахус
Готвач подготвува вжештен вулкан од кромид

Тепанјаки (鉄板焼き, teppan-yaki) е стил на јапонска кујна по Втората светска војна, кој користи железна решетка за готвење храна. Зборот теппанјаки е изведен од теппан ( 鉄 板 ), што е метална чинија на која се готви, и јаки ( 焼 き ), што значи скара, размачкана или тава пржена. Во Јапонија, тепанјаки се однесува на јадења зготвени со користење на тепан, вклучувајќи стек, ракчиња, окономијаки, јакисоба и монјаки .

Тепанјаки скарите се нарекуваат тепан и обично се пропан-загрева на рамна површина, и се користат да се готви храна пред гости во ресторани. Тепан најчесто се меша со хибачи скара, која се нарекува шичирин во Јапонија и има јаглен или гас пламен и е направен со отворен дизајн решетки. [1] Со цврста површина на готвач од вид на жарли, теппанјаки е во состојба да готви мали или полукружни состојки како ориз, јајце и ситно сецкан зеленчук.

Потекло[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Teppanyaki Grills. Accessed July 5, 2010.