Клингс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клингс
Место во Калтенордхајм
Поглед на Клингс
Поглед на Клингс
Грб на Клингс
Клингс is located in Германија
Клингс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 6,51 км2
Надм. височина 475 м
Население 464  (31 декември 2013)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036966
Местоположба на место Клингс во рамките на Калтенордхајм
Карта
Координати 50°38′59″N 10°7′0″E / 50.64972° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.64972; 10.11667Координати: 50°38′59″N 10°7′0″E / 50.64972° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.64972; 10.11667

Клингс (германски: Klings) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клингс се наоѓа во јужниот дел на тириншкиот ридски масив Рен.

Планини[уреди | уреди извор]

Највисока точка во општината е Пинцлер (661 м.).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thüringer Landesvermessungsamt TK25 – Blatt 5326 Tann (Rhön), Erfurt 1999, ISBN 3-86140-090-1