Клајн Кусевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Кусевиц
Место во Бентвиш
Клајн Кусевиц is located in Германија
Клајн Кусевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Општина Бентвиш
Основни податоци
Површина 14,45 км2
Надм. височина 24 м
Население 747  (31 декември 2015)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038202
Портал www.amtcarbaek.de
Местоположба на место Клајн Кусевиц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°07′N 12°13′E / 54.117° СГШ; 12.217° ИГД / 54.117; 12.217Координати: 54°07′N 12°13′E / 54.117° СГШ; 12.217° ИГД / 54.117; 12.217

Клајн Кусевиц (германски: Klein Kussewitz) — село и поранешна општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од јануари 2018 година претставува дел од општината Бентвиш.