Прејди на содржината

Клајнпашлебен

Координати: 51°46′59″N 11°52′59″E / 51.78306° СГШ; 11.88306° ИГД / 51.78306; 11.88306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнпашлебен
Место во Остернинбургер Ланд
Црквата во Клајнпашлебен
Црквата во Клајнпашлебен
Црквата во Клајнпашлебен
Грб на Клајнпашлебен
Клајнпашлебен во рамките на Германија
Клајнпашлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 72 м
Население 949  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034979
Координати 51°46′59″N 11°52′59″E / 51.78306° СГШ; 11.88306° ИГД / 51.78306; 11.88306

Клајнпашлебен (германски: Kleinpaschleben) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Остернинбургер Ланд.