Клаус Мајне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаус Мајне
Meine performing in 2007
Животописни податоци
Роден(а)25 мај 1948(1948-05-25)(75 г.)
Хановер, Германија
Жанровихард рок, хеви метал музика
Занимањапехјач, текстописец
Инструментивокал, гитара, тапани
Период на активност1965–денес
ИздавачиRCA, Mercury, Sony BMG
СоработнициScorpions

Клаус Мајне (германски: Klaus Meine) е германски пејач, текстописец и музичар, најпознат како главен вокал на германскиот хард рок бенд Scorpions .

Мајн бил на 22 место на списокот на најдобрите пејачи на хард рок од 2006 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Мајне е познат по својот уникатен глас на тенор, кој може да пее од мирни балади до највисоките ноти. Тој го напишал поголемиот дел од текстовите за песните на Скорпионс, а некои од хитови биле „Wind of Change“, „You and I“„But the Best for You“, „Does Anyone Know“, „A Moment in a Million Years“, „Moment of Glory“, „I Wanted to Cry“, „Back to You“, „My City, My Town“, „Follow Your Heart“, „Rock'n' Roll Band“, „The World We Used To Know“ and „Who We Are“.[2] Во 1981 година, по светска турнеја, за време на снимањето на албумот Blackout, Мајн го загуби гласот до степен до неможност да зборува правилно. Поради проблемот со гласот, лекарот го советувал да побара нова работа. Сепак, Скорпионс останале заедно, а Мејн се опоравил по две операции и се вратил. Во 2000 година му беше доделена плаката на родното место на Хановер.[3] Освен Скорпионс, тој соработувал со израелскиот пејач Лиел Колет на песните „Send me an Agnel“, „Bigger than life“, „Keep the World Child“ и „Jerusalem of Gold“.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Hit Parader's Top 100 Metal Vocalists of All Time“. HearYa - Indie Music Blog. Архивирано од изворникот на 2019-09-08. Посетено на 7 април 2019.
  2. „Metal-Rules.com: Scorpions Interview with Klaus Meine“. Посетено на 7 април 2019.
  3. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 7 април 2019. Посетено на 7 април 2019. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]