Кишава (планина во Тесалија)

Координати: 39°47′49″N 22°41′13″E / 39.7969° СГШ; 22.6869° ИГД / 39.7969; 22.6869
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кишава
Όσσα / Κίσσαβος
Највисока точка
Надм. вис.1.978 м [1]
Истакнатост1.854 м [1]
Координати39°47′49″N 22°41′13″E / 39.7969° СГШ; 22.6869° ИГД / 39.7969; 22.6869[1]
Географија
Кишава на карта

Карта

МестоЛариски округ, Грција
Карта

Кишава (грчки: Κίσσαβος, Кисавос) или Оса (Όσσα) — планина во Ларискиот округ на областа Тесалија, Грција, висока 1.978 м. Сместена помеѓу планините Пилио (Пелион) на југ и Олимп на север, од која е одделена со Темпејската Долина. Словенското име „Кишава“ има значење „мокра“ или „дождлива“[2] и го дели потеклото со истоименото село во Битолско.

Во митологијата[уреди | уреди извор]

Во старогрчката митологија, Алоадите направиле обид да ја стават планината Пелион врз Оса (Кишава) за да се искачат на Олимп.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Oros Ossa (Kissavos), "Europe Ultra-Prominences". Peaklist.org. посет. 19 февруари 2012 г
  2. Vasmer, Max (1941). Die Slaven in Griechenland. Berlin: Verlag der Akademie der Wissenschaften. стр. 100.
  3. Псевдо-Аполодор, Библиотека i, 7, 4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]