Кире Тодоров Митрески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кире Тодоров Митрески (1921 во Белчишта, Охридско — 1946 во Битола) — македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кире Тодоров Митрески е роден во селото Белчишта. Се занимавал со земјоделство. Во НОБ доброволно влегол на 28 август 1944 година. Како доброволец учествувал како борец во Првата македонска ударна бригада на Срем. За тоа време се разболел и бил ослободен, при што како последица од болеста починал во 1946 година во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот, ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945 година. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)