Ким Бо-кјунг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужна Кореја Ким Бо-кјунг
Kim Bo-Kyung (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 6 октомври 1989 (1989-10-06) (33 г.)
Роден во Гујре, Јужна Кореја
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Матсумото Јамага Матсумото Јамага
Број 26
Младинска кариера
Хонгик Јуневрзити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2012 Церезо Осака Церезо Осака 41 (15)
2010Оита Тринита Оита Тринита 27 (8)
2012-2015 Кардиф Сити Кардиф Сити 55 (3)
2015 Виган Атлетик Виган Атлетик 17 (2)
2015- Матсумото Јамага Матсумото Јамага 0 (0)
Репрезентација
2007-2009 Јужна Кореја Јужна Кореја 20 21 (6)
2009-2012 Јужна Кореја Јужна Кореја 23 20 (4)
2010- Јужна Кореја Јужна Кореја 32 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Ким Бо-кјунг (роден на 6 октомври 1989 во Гујре) — фудбалер од Јужна Кореја, играч од средниот ред на Матсумото Јамага и на репрезентацијата на Јужна Кореја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]