Прејди на содржината

Киберспорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Играчи што се натпреваруваат на турнир по League of Legends

Киберспорт, познато и како е-спорт (англиски: esports) или електронски спорт — екипен или поединечен натпревар заснован на компјутерски игри.[1] Сите киберспотски дисциплини се поделени во неколку главни класи, кои се разликуваат по својствата на просторите, моделите, играчките задачи и развиените играчки вештини на играчите на киберспортот: стрелци од прво лице, стратегии во реално време, спортски симулатори, автосимулатори, авиосимулатори, боречки игри, екипни игри со улоги со елементи на тактички и стратегиски игри итн.[2][3]

Збирот на наградите може да достигне неколку милиони американски долари.[4] Турнирот по Dota 2, The International, неколкупати соборувал рекорди за уплати: на пример, во 2017 г. биле доделени 25 милиони долари, во 2018 г. — 26 милиони долари, во 2019 г. — 34 милиони долари.[5][6] Првенството било одложено за 2020 г. поради пандемијата на коронавирус.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Juho Hamari, Max Sjöblom (2017). „What is eSports and why do people watch it?“. Internet research, 27(2). Issue: 2, pp.211-232 (англиски). Internet Research. doi:10.1108/IntR-04-2016-0085. Архивирано од изворникот на 2017-10-03. Посетено на 2018-06-17. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. „Киберспорт официально признали видом спорта в России“. Матч ТВ. 2016-06-08. Архивирано од изворникот на 2016-10-18. Посетено на 2016-10-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. „Министерство Спорта РФ признало Компьютерный спорт официальным видом спорта в Российской Федерации. Также киберспорт был признан официальным в 2018 году Международным Олимпийским комитетом“. resp.su. Архивирано од изворникот на 2016-10-19. Посетено на 2016-10-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. „eSports: The Future of Video Game CompetitionsLA Local Business Blog“. LA Local Business Blog. Посетено на 2016-10-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  5. „Стал известен итоговый призовой фонд TI7“. cybersport.ru. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 2017-08-17. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  6. Предлошка:Статья
  7. „Valve перенесла десятый The International — турнир планируют провести в 2021 году“. www.cybersport.ru (руски). Архивирано од изворникот на 2020-08-22. Посетено на 2021-01-21. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]