Прејди на содржината

Киберпанк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шибуја, Токио е опишан како футуристички Тајмс сквер

Киберпанк (англиски: cyberpunk; од кибернетика и панк) — поджанр на научната фантастика (постмодернизам), кој се сосредоточува на високотехнолошки компјутерски или информатички технологии, обично во врска со општествено распаѓање.[1] Во денешно време, киберпанк-мотивите се среќаваат и во киното, музиката и видеоигрите. Заплетот често е за судири меѓу хакери, вештачка интелигенција и мегакорпорации во блиската иднина на дистописката Земја и постиндустриското општество.[2] Атмосферата на жанрот наликува на филмски ноар.

Киберпанк-делата често поставуваат прашања за суштината на човечкиот ум и општеството, границата помеѓу човекот и машината, стварноста и виртуелноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ketterer, David (1992). Canadian Science Fiction and Fantasy. Indiana University Press. p. 141. ISBN 0-253-33122-6.
  2. books.google.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]